Thanks to the passage of the 2012 mill levy, our district has an opportunity to re-imagine teaching & learning with technology in St. Vrain Valley Schools. In order to ensure that our plans moving forward meet our district theme of “Academic Excellence by Design,” DTS and the Instructional Technology Coordinators work with a small group of school administrators, teacher leaders, and parents in two Instructional Technology Advisory Committees (iTAC).

These committees provide input and guidance to the technology department and help to develop implementation plans for future technology investments. The first task for the iTAC committees was to determine baseline expectations for technology access (i.e., identify the technologies every teacher and student should have available to support teaching and learning). Continuing work includes reviewing plans and proposals for technology integration as well as providing ongoing feedback and input. Members are asked to serve for 2 years.

Current Members:

Elementary Team

District Representatives:
Greg George, Curriculum
Temple Hayles, Learning Technology Coach
Nannette McMurtry, Instructional Technology Coordinator
Gina Trujillo, Special Education

Parent Representatives:
Melissa Davis, Blue Mountain
Bernerd George, Legacy
Shelly Guenther, Centennial
Judith Nowlin, Hygiene
Jason Sturniolo, Blue Mountain
Adam Williams, Longmont Estates

School Administration Representatives:
Jill Fuller, Rocky Mountain
Traci Haley, Longmont Estates
Kerin McClure, Burlington
Tanya Sadler, Centennial

Teacher Representatives:
Keri Campbell, Erie Elementary
Sara Kissinger, Legacy
Kristina Stem, Erie Elementary
Mandy Warren, Blue Mountain

Secondary Team

District Representatives:
Kahle Charles, Curriculum
Lauren Hodges, Special Education
Jason Kelsall, Learning Technology Coach
Karen Percak, Learning Technology Coach
Jennifer Peyrot, Instructional Technology Coordinator
Josie Vigil, Department of Human Resources

Parent Representatives:
CJ Herman, Sunset
JoAnn Rosebrock, Westview and Longmont
Jeff Wysoski, Erie High School

School Administration Representatives:
Laurieann Henderson, Skyline
Doug Jackson, Frederick
Zach Pinkerton, Niwot High School

Teacher Representatives:
Annie Falkenberg, Longmont
Karen Hoppis, Coal Ridge
Mollie Kelleher, Altona
Kyle Manuel, Trail Ridge
Melissa McGlasson, Timberline
Kate Ryan, Erie Middle School


2017-2019 ITAC Committee members:

Elementary Team

District Representatives:
Nannette McMurtry, Instructional Technology Coordinator

Parent Representatives:
Melissa Davis, Blue Mountain
Adam Williams, Longmont Estates

School Administration Representatives:
Jill Fuller, Rocky Mountain
Traci Haley, Longmont Estates
Kerin McClure, Burlington

Teacher Representatives:
Sara Kissinger, Legacy
Kristina Stem, Erie Elementary

Secondary Team

District Representatives:
Lauren Hodges, Special Education
Jason Kelsall, Learning Technology Coach
Karen Percak, Learning Technology Coach

Parent Representatives:

School Administration Representatives:
Laurieann Henderson, Skyline
Doug Jackson, Frederick
Zach Pinkerton, Niwot High School

Teacher Representatives:
Annie Falkenberg, Longmont
Mollie Kelleher, Altona


2016-2018 ITAC Committee members:

Elementary Team

District Representatives:
Gina Trujillo, Student Services
Greg George, Curriculum
Temple Hayes, Professional Development

Parent Representatives:
Bernerd George, Legacy Elementary
Shelly Guenther, Centennial Elementary
Judith Nowlin, Hygiene Elementary
Jason Sturniolo, Blue Mountain Elementary

School Administration Representatives:
Tanya Sadler, Dean, Centennial Elementary

Teacher Representatives:
Mandy Warren, Blue Mountain Elementary
Keri Campbell, Erie Elementary
Shannon Brennan, Eagle Crest Elementary (W)

Secondary Team

District Representatives:
Kahle Charles, Curriculum
Laura Hess, Student Services (W)
Josie Vigil, Human Resources
Casey Luker, Professional Develoment

Parent Representatives:
CJ Herman, Sunset MS
Joann Rosebrock, Westview MS & Longmont HS
Jeff Wysoski, Erie HS

School Administration Representatives:

Teacher Representatives:
Karen Hoppis, Coal Ridge Middle School
Kyle Manuel, Thunder Valley K8
Melissa McGlasson, Timberline K8
Katelynn Ryan, Erie MS
Jennifer Thayler, Frederick HS (W)


2015-2017 ITAC Committee members:

Elementary Team

Parent Representatives:
Ben Bernstein, Longmont Estates ES (W)

School Administration Representatives:
Paige Gordon, Spark!

Teacher Representatives:
Lindsey Cheney, Columbine ES
Courtney Groskin, Mountain View ES
Allison Marshall, Sanborn ES
Michele Keener, Eagle Crest ES
Amy Melany, Legacy ES (W)

Secondary Team

Parent Representatives:
Laura McDonald, Sunset MS (W)

School Administration Representatives:
Chase McBride, Niwot HS
Rachel Ayers, Mead HS
Travis O’Hair, Altona MS

Teacher Representatives:
Beth Cerrone, Erie HS
Julie Forbes, Silver Creek HS
Toni Hoehn, Trail Ridge MS
Elaine Olson, Thunder Valley K8
Julie Read, Longmont HS
Christine Vadovszki, Skyline HS


2014-2016 ITAC Committee members:

Elementary Team

District Representatives:
David Baker, Office of Professional Development
Janette Haines, Instructional Technology
Bud Hunt, Instructional Technology
Tara Mason, Student Services
Stephanie Schroeder, Instructional Technology

Parent Representatives:
Ben Bernstein, Longmont Estates ES

School Administration Representatives:
Stephanie Anderson, Columbine ES
Dede Frothingham,  Alpine ES
Jennifer Ryan, Mountain View ES

Teacher Representatives:
Sara Bloms, Indian Peaks ES
Lynn Hannapel, Indian Peaks ES
LeAnne Kelly, Thunder Valley K8
Amber Mault, Blue Mountain ES

Secondary Team

District Representatives:
Kyle Addington, Instructional Technology
Jennifer Anderson, Instructional Technology
Kahle Charles, Curriculum
Greg George, Math
Maryellen Graziani, Instructional Technology
Tara Mason, Student Services

Parent Representatives:
Laura McDonald, Sunset MS

School Administration Representatives:
Jeremy LaCrosse, Westview MS
Andrea McBreen, Longmont HS
Chase McBride, Niwot HS
Paul Stecina, Erie HS

Teacher Representatives:
Courtney Adams, Longs Peak MS
Phil Goerner, Silver Creek HS
Linda Goertz, Altona MS
Kara Jostes, Trail Ridge MS
Sherri Platt, Mead MS
Jennifer Saless, Erie MS
Adam Wellington, Coal Ridge MS

At Large DTS Representatives
Erik Black, DTS
Steve Borecky, DTS
Dan Magyar, DTS
Patrick Mount, DTS